Ochronę stóp przed rozwojem wad oraz wsparcie ich prawidłowego funkcjonowania zapewnia obuwie profilaktyczne. Jego najważniejszym zadaniem jest stabilizacja części podporowych kończyn dolnych, których ułożenie wpływa na postawę ciała. Buty profilaktycznie nie korygują już powstałych deformacji stopy (tak jak buty ortopedyczne), a zapobiegają im – w czasie, gdy kończyny dolne nie mają żadnych wad anatomicznych.
Obuwie profilaktyczne u dorosłych zmniejsza dolegliwości bólowe przemęczonych stóp i chroni kręgosłup przed zwiększonym obciążeniem. Ponadto buty profilaktyczne, które można zakupić w naszym sklepie, aktywują mięśnie kończyn dolnych w taki sposób, aby je wzmocnić i uodpornić na długotrwałe przyjmowanie pozycji stojącej.
Buty profilaktyczne – jak je dobrać do stopy
Aby obuwie zdrowotne spełniało funkcje, powinno zostać dobrane indywidualnie do każdej stopy. Najistotniejszy jest rozmiar, który określa się na podstawie jej długości. W tym celu najlepiej jest stworzyć na kartce jej obrys, a następnie zmierzyć odległość dwóch skrajnych punktów (czubek największego palca oraz najbardziej wystająca część pięty).
W rozmiarówce europejskiej długość stopy jest przypisana określonemu rozmiarowi – na przykład rozmiar 37 odpowiada długości 23,5 cm. Warto być jednak uważnym, ponieważ w zależności od sklepu niektóre rozmiary są zawyżone lub zaniżone i odbiegają od ogólnodostępnej tabeli. Niemniej ważne jest wybranie rodzaju butów, które mogą mieć odkryte lub zakryte czubki, a także materiału, z którego są wykonane. Jako że w stopach jest wiele gruczołów potowych, najodpowiedniejsze będzie wybranie obuwia z podeszwą o wysokiej jakości skóry z perforacją, która nie powoduje pocenia się.
Kto powinien nosić obuwie profilaktyczne?
Obuwie profilaktyczne jest przeznaczone dla dorosłych, którzy wykonują długotrwałą pracę stojącą – w szpitalu, zakładach przemysłowych, szkolnictwie, fryzjerstwie. Wówczas narażeni są na silne obciążanie stóp, które skutkuje bólem przenoszącym się nawet do kręgosłupa. Taki dyskomfort znacznie obniża przyjemność z wykonywanej pracy, a przede wszystkim jest niekorzystny dla zdrowia.
Dorośli to jednak niejedyni nabywcy obuwia profilaktycznego, ponieważ jest też dedykowane dzieciom od 3. roku życia. Wówczas następuje najintensywniejszy wzrost stopy i największe ryzyko rozwoju wad postawy. Wczesne działania pozwalają na zapobieganie deformacjom oraz towarzyszącym ich dolegliwościom – bólowi, większej męczliwości i zwiększonym napięciu mięśni.